Ekonomi

Çin sözcüsü: “Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünü değiştirmek ABD’nin elinde değil”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wen BinÇin’in gelişmekte olan ülke statüsünün ABD’nin kararıyla değişmeyeceğini belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi, Çin “Gelişen ülke”Akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünden çıkarılması için ilgili uluslararası kuruluşlara baskı yapması istendi.

Sözcü Wang, bugün Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında şunları söyledi: “Çin’in gelişmekte olan ülke statüsü gerçeklere dayalı olarak belirlendi. 2022 yılında Çin’in kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) 12.741 dolar ile gelişmiş ülkeler seviyesinin beşte biri seviyesine ulaştı. Bu rakam tek başına ABD’nin 1/6’sına tekabül ediyor. Ayrıca 2021’de Çin, kişi başına düşen GSYİH açısından dünyada 68., İnsani Gelişme Endeksi (İGE) açısından dünyada 79. sırada yer aldı.terimleri kullandı.

Wang, Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünün Dünya Ticaret Örgütü mekanizmasına ve BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Ozon İncelten Faktörlere İlişkin Montreal Protokolü gibi uluslararası yasalara göre belirlendiğini söyledi.

Wang, ABD’nin Çin’in gelişmekte olan ülke statüsünü inkar etmek için her türlü yanlış argümanı ortaya koyduğunu belirterek, asıl amacın Çin’in gelişmesini engellemek olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

eleskirt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu