Ekonomi

Binance.US, Tron’u listeden kaldıracak: Justin Sun’a yönelik suçlamalara ilk tepki?

Investing.com – En büyük kripto para borsası Binance’in ABD iştiraki Binance.US, dün aldığı yeni bir kararla platformunda. TRON(TRX) ve Hecelemekkripto para alım satımını durduracağını duyurdu.

Binance.US tarafından yapılan açıklamada delist kararının rutin incelemeler sonucunda alındığı açıklandı. Platform ayrıca, periyodik olarak gözden geçirilen bir dizi faktörün, kripto varlıkların alım satımına devam edilip edilmeyeceği üzerinde etkisi olduğunu da açıkladı. Bu faktörlerin ortasında işlem hacmi, likidite, kripto paraların risk profilindeki değişim, dolandırıcılık faaliyetleri gibi kriterlerden bahsedildi.

Binance.US, her iki kripto para biriminin de 18 Nisan’da platformdan kaldırılacağını bildirdi. Bu tarihten itibaren TRX ve SPELL için para çekme işlemleri açık kalacak ancak alım satım ve para yatırma işlemleri kapatılacak.

Bu gelişmenin ardından 5,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 16. kripto para birimi olan TRON, dün 0,067 dolar olan zirve fiyatından günün ilk saatlerine kadar %8 kayıpla 0,062 dolara geriledi. Biraz geride toparlanan kripto para, sabah saatlerinde 0,063 dolara yükseldi.

Bu gelişmenin ardından Tron ekosisteminin kurucusu Justin Güneş Binance.US listesinden çıkarılmanın etkisinin sınırlı kalacağına inandığını söyledi. Sun, TRX’in günlük işlem hacminin 400 milyon dolar olduğunu, Binance.US’ta ise günlük işlem hacminin 1 milyon doları geçmediğini vurguladı. Ancak yorumların ortasında, listeden çıkarma kararının, Justin Sun’ın geçtiğimiz ay SEC tarafından dolandırıcılıkla suçlanmasının ardından geldiği belirtildi ki bu, sürecin hacminden çok Tron ekosistemi için olumsuz bir gelişme.

Kripto bölümü üzerindeki baskı devam ediyor

SEC’in suçlamaları hakkında yorum yapan Justin Sun, düzenleyicinin artık kripto varlık düzenlemeleri konusunda yeterli deneyime sahip olmadığını savunarak tüm suçlamaları reddetti. Mart ayında SEC, Justin Sun’a karşı suç duyurusunda bulundu. CFTCBinance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya dava açtı.

ABD’nin kripto para kolunun etkili isimleri üzerindeki baskısı devam ederken, dün Twitter’da Justin Sun’ın gözaltına alındığı söylentisi Tron piyasasında kısa süreli endişe yarattı. Sun, Twitter’da yanıt vererek bu söylentiyi hemen yalanladı. Son zamanlarda Binance CEO’suAynı konuda kırmızı bülten çıkarıldığına dair benzer bir söylenti vardı.

Author: Günay Caymaz

sarikaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu