Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Kuzey Kore ile yapılan görüşmelere henüz yanıt verilmedi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Kuzey Kore’ye Askerden Arındırılmış Bölge’den izinsiz giren ABD askeri Travis King’e yaptığı açıklamada, “Pentagon, yabancı hükümetlerle temaslarla ilgili olarak dün (Kuzey) Kore Halk Ordusu’ndaki muadilleriyle temasa geçti. Bunu anlıyorum. Bu temaslara gelince, şu anda onlara cevap verilmedi” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Askerden Arındırılmış Bölge’den izni olmadan Kuzey Kore’ye giren ABD askeri Travis King ile ilgili herhangi bir ortakla temasa geçip geçmediği sorulduğunda, “Pentagon yabancı hükümetlerle temasları üzerine dün Kore Halk Ordusu’ndaki mevkidaşlarıyla temasa geçti. Anladığım kadarıyla şu anda bu temaslara cevap veriyorlar. Verilmiyor” şeklinde yanıt verdi.

Ayrıca Miller, bu görüşmelerin durum göz önüne alındığında ‘oldukça hassas’ olduğunu vurgulayarak, “Ancak Dışişleri Bakanlığı olarak Güney Kore ve İsveç’teki muhataplarımızla ve Washington’daki muhataplarımızla temaslarımız olduğunu söyleyebilirim.”

“SPEKÜLLERDEN ÖNCE TÜM GERÇEKLERİ BELİRLEMELİYİZ”

Öte yandan Miller’a King’in ‘koz’ olarak kullanılma ihtimali soruldu. “Soruşturma altındaki bir durumla ilgili herhangi bir ayrıntı veya olasılık hakkında spekülasyon yapmak istemiyorum. Hâlâ asker King’in nerede olduğu hakkında bilgi toplamaya çalışıyoruz ve bence bu şeyin nereye gidebileceği konusunda spekülasyon yapmadan önce bu bilgileri toplamaya ve tüm gerçekleri toplamaya çalışıyoruz,” dedi Miller. uygun olur” dedi.

NE OLDU?

Birkaç gün önce Birleşmiş Milletler Komutanlığı, bir ABD vatandaşının Askerden Arındırılmış Bölge’ye izinsiz girerek Kuzey Kore’ye girdiğini duyurdu. BM, bu kişinin Kuzey Kore güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

İlerleyen saatlerde Kuzey Kore’ye giren kişinin ABD askeri Travis King olduğu ortaya çıktı. Sözcü Miller dün yaptığı açıklamada ilgili kurumlarla temas halinde olduklarını belirtirken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, King’in askeri sınır hattını izni olmadan kasten geçtiğini, Kuzey Kore gözetimi altında olduğuna inandıklarını ve durumunun yakından takip edildiğini belirtti.

Öte yandan Batı medyası, Kuzey Kore’nin King’i ABD ile bir “pazarlık” aracı olarak kullanabileceğini yazdı.

haber-karatay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu